Tapetování
Služba hodinového manžela
Tapetování
Tapety se prodávají v rolích v šířce cca 0,5 až 1 metr.
Tapetování jako finální úprava stěn interiéru má své výhody i nevýhody.
Výhodou je velká barevná a vzorová různorosdost s velkou kryvostí oproti malířskému nátěru. Výsledek bývá velmi efektní.
Nevýhodou může být, kromě vyšší ceny tapet oproti malířským nátěrovým hmotám, složitější aplikace a rovněž nutnost odstraňovat staré tapety, což může být nesnadné a časově náročné. K odstranění dřívějších vstev tapet můžete použít odstraňovač tapet (HENKEL), se kterým jde sundávání starých vrstev tapet lépe.
Po odstranění nerovností stěn můžete aplikovat pigmentovaný impregnační nátěr. Na klasické papírové a vinylové tapety naneste lepidlo (na systetické nebo přírodní bázi) ve vodorovné pozici a následně tapetu přeložte, aby došlo k jejímu zavadnutí. Po cca 15 minutách přiložte tapetu na zeď. Tapetu přikládejte od shora dolů. Tapetovat začněte na straně u okna. Nakreslete si tužkou pomocí vodováhy nebo olovnice svislou rovnou čáru, podle které budete přikládat první pruh tapety. Další pruhy zarovnejte podle předchozího pruhu s tím, že novým pruhem tapety překryjete první pruh o cca 0,5 cm. Papírové tapety se po nalepení na stěnu smšťují.
Lepení vliesových tapet je obdobné. Rozdíl je v tom, že lepidlo se aplikuje přímo na zeď a nemusíte čekat na zavadnutí tapety a ihned tapetujte. Shora dolů odvíjejte tapetu do lepidlového lože. Tapetu na délku neupravujte, tapetovacím nožem ji zkraťe přímo na zdi. Vliesové tapety se na rozdíl od papírových tapet kladou vedle sebe a pruhy se nepřekrývají, protože vliesové tapety po nalepení na stěnu zachovávají své rozměry.